Środa, 24 kwietnia 2019 roku        

Triduum Paschalne - Wielka Sobota

Wielka Sobota jest czasem oczekiwania i żałobnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Jezusa.

Więcej…

Triduum Paschalne - Wielki Piątek

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale czynnie uczestniczy w Liturgii na cześć Męki Pańskiej.

Więcej…

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek

Obchody Triduum Paschalnego zaczynają się tego dnia wieczorem, podczas jedynej w tym dniu i sprawowanej w każdym kościele Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, czyli ustanowienia Eucharystii, a także kapłaństwa.

Więcej…

Nabożeństwo czterdziestogodzinne

Czterdziestogodzinne nabożeństwo bywało nazywane Quarant Ore (lub Quarantore), z j. łacińskiego od quarant – „czterdzieści” oraz hora – „godzina”.

Więcej…

Podobnie jak Gorzkie Żale, formą pobożności wielkopostnej jest także Droga Krzyżowa, której to praktyka wyrobiła się w długiej historii Kościoła.

Więcej…

Gorzkie Żale

Gorzkie Żale po raz pierwszy odprawione zostały 13 marca 1707 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie, dzięki staraniom Zgromadzenia Zakonnego Księży Misjonarzy, którzy opracowali strukturę i tekst.

Więcej…

Wielki Post

Jeszcze trzy dni pozostały do rozpoczęcia czasu pokuty, szczerego nawrócenia, pójścia za Chrystusem Drogą Krzyżową, by jeszcze ściślej się z Nim zjednoczyć.

Więcej…

Czy śpiewana Msza Św. jest lepsza?

Dlaczego człowiek wierzący powinien śpiewać w czasie Mszy św.? Bo śpiew religijny jest uzewnętrznieniem wiary. Pieśń to także modlitwa.

Więcej…

Organy w Liturgii

Organy od dzieciństwa towarzyszą nam podczas większości nabożeństw w naszej świątyni, ale jak to się stało, że właściwie znalazły się w kościele?

Więcej…

Śpiewaj z głową

O tym jak bardzo zmieniła się kultura śpiewania możemy przekonać się każdego dnia. Kto z nas nie pamięta rodzinnych spotkań, wyjazdów czy ognisk bez śpiewu?

Więcej…

Chór w Liturgii

W kościele chór kojarzy nam się z organami, bo przecież gdzie indziej one się znajdują, jak nie na chórze?

Więcej…

Strona 1 z 2

pierwsza
poprzednia
1

Wspólnota cywili i wojskowych

Bielska parafia Trójcy Przenajświętszej istnieje od pięćdziesięciu lat. Jednak ośmiokrotnie dłuższą, burzliwą i bogatą historię ma kościół, służący tej wspólnocie.
Z zamiarem jeszcze głębszego uczestnictwa w Liturgii Mszy świętej zachęcamy do lektury felietonów. Są one związane z samą Liturgią oraz muzyką podczas niej wykonywaną. Mamy nadzieję, że zawarte w nich ciekawostki, czy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania spowodują, że udział w Mszach św. będzie bardziej świadomy i pełniejszy. Felietony ukazują się także w coniedzielnym wydaniu naszej gazetki "Credo". Kącik Liturgiczny prowadzi Maciej Leśniak, na co dzień organista naszej parafii.

Logowanie